Menu

Viti 1996 shënoi fillimin e një pune të palodhur të të gjithë stafit Fiore, me një synim të vetëm: perfek-
sionimin e shijes. Sot me një eksperiencë të gjatë në fushën e gastronomisë ne vazhdojmë të sjellim më të

mirën për ju duke u kujdesur në detaje për një menu të larmishme me bazë mishi dhe peshku të freskët,

Të përzgjedhur çdo ditë me kujdes nga shefat tanë të kuzhinës.

 

Menuja jone :

 

Antipasta

Spinaq me gorgonzola dhe rikota
Patellxhan perla Karkaleca krudo
Karpacio peshku (1kg)
Midhje sote
Vongole sote
Karkaleca sote me salce konjaku
Sallate me fruta deti

Sallate

Kapreze
Perime zgare
Sallate Greke
Sallate rrukola me djathe parmixhan dhe pomodorini

Supe

Supe peshku
Supe perime
Super krem domate
Supe krem kerpudha

Djathrat

Mikse djathi
Djathe i bardhe
BurrataStracciatella

Pjate e pare

Spageti me ton dhe ullinj
Taliateli me gorgonzola dhe spinaq
Spageti me fruta deti
Linguini me vongole
Linguini me gaforre
Pakeri me kallamare dhe karkaleca
Risoto me fruta deti
Risoto 4 djathra

Pjata e Dyte

Kondrafileto vici me uthull balsamike
Biftek fiorentina (1kg)Peshk ne furre me dru (1kg)
Peshk gjuze (1kg)
Peshk merluc ose barbun ne friture
Kallamar i mbushur
Friture mikse
Karkaleca ne tave me salce domatesh

Pizza

Margerita
Diavola
4 Stinet
Kalcone
Kapricoza
Vegjetariana
4 Djathra
Pizza me proshute krudo, sallate  rrukola dhe pomodorini
Marinara


 

Verërat gjithashtu zënë një vend mjaft të rëndesishëm tek Fiore, duke qenë se një vakt plot shije kërkon

të shoqërohet nga nje verë e mirë.

Vitet e fundit kultura e verës kryesisht në vendin tonë është zgjeruar mjaft, duke e kthyer kështu pjesë

të pandalshme të tryezës.

Disa nga zonat në të cilën prodhohen verërat tona janë: Shqiperi – zona e Kavajës, zona e Beratit dhe

zona e Lezhës.

Itali – zona e Abruzzo-s, Toskana, Trentino Alto Adige, Piemonte, Puglia dhe Sicilia. Gjithashtu dhe disa verëra nga zona e Francës.

Verera te kuqe

Chiaramonte Nero D’Avola
quality assurance: IGT Sicilia
winery: Firriato
Alcohol vol: 13.5 %
grape varieties: Nero d`Avola 100%

Montepulciano d`Abruzzo Marina C.
quality assurance: DOC
winery: masciarelli
Alcohol vol: 13 %
grape varieties: Montepulciano d`Abruzzo 100%

Monsordo Ceretto
quality assurance: DOC
winery: Ceretto
Alcohol vol: 14.5%
grape varieties: Cabernet Sauvigbnon – Merlot – Syrah

Chianti
quality assurance: DOCG
winery: Banfi
Alcohol vol: 13%
grape varieties: Sangiovese 100%

Ludi
quality assurance: IGT
winery: Velenosi
Alcohol vol: 14%
grape varieties: Montepulciano 100%

Harmonium
quality assurance: IGT Sicilia
winery: Firriato
Alcohol vol: 14.5 %
grape varieties: Nero d`Avola

Tassinaia
quality assurance: IGT
winery: Castello del Terriccio
Alcohol vol: 14%
grape varieties: Cabernet Sauvignon 33%, Merlot 33%,
Sangiovese 34%

Lucente
quality assurance: IGT Toscana
winery: La Vite
Alcohol vol: 13.5%
grape varieties: Merlot 75% – Sangiovese 25%

Amarone della Valpolicella
quality assurance: DOCG
winery:
Alcohol vol: 16%
grape varieties: Amarone Recioto

Albis
quality assurance:
winery: Haras Albis
Alcohol vol: 14%
grape varieties: Bordeaux Red Blends from Chile

Brunello di Montalcino
quality assurance: DOCG
winery: Castello Banfi
Alcohol vol: 14%
grape varieties: Sangiovese 100%

Luce
quality assurance: IGT Toscana
winery: La Vite
Alcohol vol: 14%
grape varieties: Sangiovese – Montepulciano d`Abruzzo

Gaja Barbaresco
quality assurance: DOCG
winery: Gaja
Alcohol vol: 14.5%
grape varieties: Nebiolo 100%

Ornellaia Bolgheri
quality assurance: DOC
winery: Tenuta Ornellaia
Alcohol vol: 14 %
grape varieties: Cabernet Savignon 60% – Merlot 25% –
Cabernet franc 12% – Petit verdot 3%

Vera e Bardhe

Colio Cormons
quality assurance: DOC
winery: Friuli v.g.
alcohol vol: 12%
grape varieties: Tocai 50% – Ribolla 20% – Malvasia
Istriana 30%

Fontanelle Banfi
quality assurance: IGT
winery: Castello Banfi
alcohol vol: 13.6%
grape varieties: Chardonnay 100%

Greco di Tufo
quality assurance: DOCG
winery: Feudi dI san gregorio
Alcohol vol: 13%
grape varieties: Greco di tufo 100%

Blangè
quality assurance: DOC
winery: Ceretto
Alcohol vol: 13%
grape varieties: Arneis 100%

Vino Della Pace
quality assurance: DOCG
winery: Cormons
Alcohol vol: 13% grape varieties: Chardonnay, Pinot blanc, Pinot grigio, Riesling

Chardonnay Terre Sabelli
quality assurance: IGT
winery: Terre Sabelli
Alcohol vol: 12,5%
grape varieties: Chardonnay 100%

Chardonnay Chioma Di Bernice
quality assurance: IGT
winery: Chioma di bernice
Alcohol vol: 13%
grape varieties: Chardonnay 100% – Colline pescares

Chardonnay Marina
quality assurance: IGT
winery: Marina Cvetic
Alcohol vol: 14,5%
grape varieties: Chardonnay 100%

Principessa Gavi
quality assurance: DOCG
winery: Castello Banfi
Alcohol vol:12%
grape varieties: Cortese 100%

Pecorino
quality assurance: DOCG
winery:Alcohol vol: 13,5%
grape varieties: Pecorino 100%

Prosecco Valdobbiadene
quality assurance: DOC
winery: Villa Sandi
Alcohol vol: 10%
grape varieties: Prosecco 100%

Prosecco Cà del Bosco
quality assurance: DOC
winery: Franciacorta
Alcohol vol: 12.5%
grape varieties: Chardonnay 75% – Pinot bianco 10% -Pinot nero 15%

House Wine 1L
quality assurance:
winery:
Alcohol vol:
grape varieties:
quality assurance:
winery:
Alcohol vol:
grape varieties: